Kimyasal Peeling

Kimyasal Peeling Nedir.?

Kimyasal peeling donuk ve cansız görünümlü cildi canlandırmak için uygulanan yöntemlerden biridir. Ayrıca ciltteki koyu renkli lekelerin tedavisi, yüzeyel kırısıklıkların, akne ve izlerinin tedavisi için de kullanılır. Kimyasal peeling ile cildin temizligi, dogal rengi, dokusu ve pürüzsüzlügü konusunda ciddi gelisme saglanabilir. Ayrıca cildi sıkılastırarak yüzeysel çizgi ve kırısıklıkları da azaltır. 

KAÇ ÇESİT KİMYASAL PEELİNG VARDIR ?

Kimyasal Peeling yüzeysel, orta ve derin olarak 3 ayrı düzeyde sınıflandırılabilir. Yüzeysel olanlarında kullanılan meyve asitleri, cilde donuk görünüm veren ölü hücreleri temizleyerek saglıklı hücrelerin yenilenmesini hızlandırır ve cildin canlanmasını saglar. Alfa-beta peelingler daha çok akneye egilimli hastalarda tercih edilir.

Yüzeysel peelingler 2 haftada bir olacak sekilde 6-8 seans olarak planlanır. Her seansta cildin reaksiyonuna göre konsantrasyon ve peelingin ciltte kalıs süresi attırılır. Orta peelinglerden en çok kullanılanı TCA peelingler olup islemden sonra 3-7 gün ciltte kızarıkılık ve soyulma nedeni ile önceden planlanarak uygulanmalıdır.

Fenol gibi derin peelingler ise özellikle kardiak risklerinden dolayı klinik ve muayenehane gibi ortamlarda kullanılmamalıdırlar. 

UYGULAMA SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

Cildin üst tabakasının soyulmasının ardından ortaya çıkan taze cilt günese karsı çok hassas oldugundan SPF15 ve üzeri koruyucuların her 2 saatte 1 tazelenmesi ile cilt günesten sıkı bir sekilde korunmalıdır.


Scroll to Top