Akne Bakımı

AKNE BAKIMI VE OLUŞUMU

Sivilce olarak da adlandırılan akne, lezyonlar ve tıkanan gözenekler sonucunda derinin yaglı bezlerinin düzensizleşmesidir. Akne lezyonları cogunlukla yüzde, sırtta, gögüste ve omuzlarda ortaya cıkar. Sebum kıl folikülünün içinden geçemedigi zaman akne olusur. Folikülün astar hücreleri, sebum folikülün içinden geçemedigi için tıkanan foliküllerle birlikte dökülür ve kümelenir. Sebum ve hücrelerin karısımı, tıkalı hücreler içinde bakterilerin büyümesine neden olur. Bu bakteriler, iltihaba yol açabilen enzimleri ve kimyasalları üretir. Tıkanmış bir folikül, içerigini uzun süre tutamadıgında patlar ve sebum, deri hücreleri ve bakteriler cildinize dökülür.

Akne sebebi doku zedelenmeleri olan komedonlar bakteri ve yag ile tıkanmış kıl foliküllerinin genişlemesidir. Komedon sıklıkla mikrokomedon olarak da adlandırılır. Çünkü çıplak gözle görülemez. Eger komedon deri altında kalırsa kapalı komedon yada beyaz nokta olarak adlandırılır. Beyaz nokta genellikle derinin yüzeyinde küçük beyazımsı yumrular olarak görülür. Deri yüzeyine ulasan ve açılan bir komedon siyah nokta olarak adlandırılır. Siyah lekeler kir nedeniyle degildir. Beyaz ve siyah noktalar deride uzun bir süre için kalabilir.

Akne tedavisinin amacı skar dokusu oluşumundan korumaktır. Ayrıca akne tedavisinde aknenin neden oldugu sıkıntıları minimize etmek ve lezyonların sayısını azaltmak amaçlanır.

Scroll to Top